Diabetinės pėdos sindromas

Diabetinės pėdos sindromas yra sunki cukrinio diabeto komplikacija. Tokių ligonių pėdoms reikia ypatingos priežiūros, nes dėl pablogėjusio jautrumo ir sumažėjusios pagrindinės kraujotakos apatinių galūnių arterijose bet koks odos pažeidimas gyja ilgai. Deja, netinkamai prižiūrint pėdas ir ignoruojant gydytojo rekomendacijas, visa tai gali paskatinti tolimesnį žaizdų užkrėtimą, opų atsiradimą ir gangrenos vystymąsi. Pacientai turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į batus. Daugeliu atvejų opų atsiradimą provokuojantis veiksnys yra batų trinimas arba spaudimas. Teisingai parinkus terapinius batus, žymiai pagreitėja gijimo procesas. Pacientams kartais sunku patiems pasirūpinti savo pėdomis, nes sergantiems cukriniu diabetu dažniausiai kūno svoris būna per didelis, pablogėjęs matymas, neurologiniai sutrikimai ir kt. Įaugę nagai, nuospaudos, grybelis, išsausėjusi pėdų oda, hiperkeratozė (nuospaudos, suragėjimai), nagų plokštelių patamsėjimas esant diabetinės pėdos sindromui reikalauja vizito pas specialistą – podologą. Todėl svarbu apsilankyti diabetinės pėdos kabinete, kuriame teikiama podiatrinė pagalba.

Podologinė priežiūra (aparatinis pedikiūras) pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, yra saugiausias ir atraumiškiausias pėdų ir nagų plokštelių gydymo ir tvarkymo būdas. Šis metodas leidžia pašalinti hiperkeratozes ir nuospaudas, nepažeidžiant aplinkinių sveikų audinių. Nagų ir pėdų odos gydymas atliekamas itin atsargiai, atkreipiant dėmesį į visas problemines vietas. Pėdų gydymo procedūra susideda iš kelių etapų:

Pėdų apžiūra ir dezinfekcija;

Nagų plokštelių tvarkymas;

Hiperkeratozės pašalinimas naudojant specialius priedus;

Galutinis pėdų šlifavimas;

Odos maitinimas specialiu gydomuoju prepratu.

Aparatinį pedikiūrą atlieka tik patyręs podologas, turintis medicininių žinių gydant ir prižiūrint pacientus, sergančius diabetinės pėdos sindromu.

Pėdų priežiūra diabetu sergantiems pacientams

Didžiajai daugumai pacientų, sergančių cukriniu diabetu, pakinta pėdų trofika, kai kuriems – pėdų raumenų ir kaulų sistema. Šie pokyčiai pasireiškia padidėjusiu pėdų odos suragėjimu didžiausio spaudimo vietose, hiperkeratozių (nuospaudų, suragėjimų) susidarymu, o vėliau įtrūkimais, kurie atveria kelią infekcijoms. Šiuos pokyčius sukelia ne tik kraujotakos sutrikimo pokyčiai (dėl arterijų okliuzijos), bet ir nervinių skaidulų pažeidimai (kaip diabetinės neuropatijos dalis). Sutrikus inervacijai, ne tik sumažėja paciento pėdų odos jautrumas, bet ir pasikeičia pėdų odos riebalinių ir prakaito liaukų veikla, o tai sukelia stiprų sausumą, o vėliau ir hiperkeratozės formavimąsi. Susidariusios masyvios hiperkeratozės padidina spaudimą apatiniam odos sluoksniui, o tai sukelia vietinę išemiją ir sąlygoja opų susidarymą. Išgydyti tokį defektą itin sunku dėl sutrikusios kraujotakos, taip pat sutrikusios inervacijos. Visi diabetu sergantys pacientai turi būti stebimi diabetinės pėdos kabinete, net jei pėdose nėra matomų pakitimų. „Diabetinės pėdos“ kabineto gydytojas įvertina pagrindinius jautrumo tipus, nustato kraujotakos tipą, leidžiantį ankstyvoje stadijoje, prieš susiformuojant opiniams pėdos defektams, identifikuoti pacientus, kuriems gresia diabetinės pėdos sindromas, ir laiku. koreguoti terapiją. Taip pat, gydytojas prižiūri pėdas - šalina atsirandančias nuospaudas ir suragėjimus, gydo atsiradusias opas, teikia rekomendacijas pažeistos galūnės iškrovimo būdams, o jei nėra kontraindikacijų, daro individualius iškrovimo tvarsčius ir įtvarus. Pacientai, sergantys cukriniu diabetu be komplikacijų, kuriems negresia diabetinės pėdos, turėtų apsilankyti diabetinės pėdos kabinete bent kartą per metus. Jei yra komplikacijų, nustatytų apatinių galūnių kraujotakos sutrikimų, apsilankyti reikėtų dažniau – ne rečiau kaip 2-4 kartus per metus, o esant nusiskundimams ar indikacijoms – dažniau.

Cukrinis diabetas sukelia arterijų ir periferinių nervų pažeidimus, imuniteto sutrikimus ir atsparumo mikrobams sumažėjimą. Pagrindinė diabetinės pėdos sindromo ir gangrenos išsivystymo priežastis yra smulkūs sužeidimai ir įtrūkimai, įbrėžimai ir mikrotraumos. Nagų kirpimas tikriausiai yra viena iš dažniausiai pasitaikančių šlapios gangrenos priežasčių diabetikams. Diabetikams reikia profesionalios pėdų priežiūros. Jei palyginsime amputacijų skaičių tarp sergančiųjų diabetu Ukrainoje ir Nyderlanduose, santykis bus 16:1. Ir viskas dėl to, kad ten yra aiški podiatrinės podologinės priežiūros sistema, bet čia mes jos neturime. Todėl esame pasiryžę prisidėti prie šios apverktinos situacijos gerinimo.